ERASMUS+ „Palaikykime gamtą“ 2023-05-21

Šiuolaikinio žmogaus bruožas ir siekiamybė turėtų būti atsakingas požiūris į gamtą, tvarus santykis su aplinka taip pat rūpinimasis bioįvairovės išsaugojimu.

Gražiškių gimnazijos bendruomenė yra įsitikinusi, kad laikas sustoti, įsisąmoninti daromas klaidas, o tada keisti požiūrį, elgesį ir įpročius. Todėl gimnazistai aktyviai dalyvauja „Žaliojo taško“ organizuojamose veiklose, kaip plakatų, kviečiančių rūšiuoti, kūrime, antrinių žaliavų panaudojimo akcijose, dalyvauja Pasaulinių veiksmų dienose, kur ėmėsi veiksmų kovodami su tarša,  dalyvaudami šiukšlių rinkimo akcijose.

Šiuo požiūriu, įpročiais, skatinančiais išsaugoti gamtą, gimnazistai dalijasi  ir su kitų Europos sąjungos valstybių jaunimu, dalyvaudami projekto  „STAND UP FOR ENVIRONMENT“ (Palaikykime gamtą) baigiamajame susitikime.

Gegužės 21 dieną mūsų delegaciją pasitiko Italija su savo miegančiu Vezuvijumi, aktyviaja Etna, šalis, gausi renesanso, baroko architektūros, kur matyti didžiulė Bizantijos meno įtaka.

Apsistojome Italijos viduriu laikomu Riečio mieste, Miramonti viešbutyje. Laukė prasmingų veiklų, kviečiančių tausoti ir saugoti gamtą, savaitė. Susitikome su vietinės NVO nariais, kurie dalyvauja aplinkosaugos kampanijoje. Klausėmės seminaro Mr. Gabriele Zanin iš LEGAMBIENTE, įžymiausia nesiekiančia pelno organizacijos atstove Italijoje.

Mokiniai pristatė savo aplinkosauginės akcijos rezultatus, metodiką ir poveikį. Mes, kaip ir kitų šalių delegacijos iš Turkijos, Rumunijos, Portugalijos ir Italijos, pristatėme savo šalis, diskutavome apie veiklas, išteklius ir problemas akcijų metu. Vėliau mokiniai dirbo mišriose komandose, kur CANVA pagalba kūrė reklamą temomis: „Mažinkime atliekų kiekį“, „ Mažinkime  maisto švaistymą“, „Gelbėkime mišką sodindami medžius“, „Bėda ta, jog manote, kad turite laiko“. Vėliau, mokyklos maisto gaminimo laboratorijoje vyko sensorinis užsiėmimas „Kvapai ir skonis“, kurį vedė Mr Fulvio Ravaioli, maisto gamybos mokytojas. Grožėdamiesi žaluma, palmėmis, itališkomis pušimis, raudonų aguonų laukais, kalnų didybe, vingiuotais Italijos keliais vykome  į Fonte Colombo ir Greccio šventyklą, prie St. Francis laiptelių, kur kartu su vienuoliu keliavome šventyklos istorijos labirintais.

Neišdildomą įspūdį paliko  Išvyka prie Marmore krioklių. Tai buvo kelionė  prie aukščiausio žmogaus sukurto

krioklio pasaulyje, sukurto romėnų, teikiančio energiją hidroelektrinei.

Rietyje rytai prasidėdavo mokykloje vis naujomis veiklomis.  Laukė seminaras „Kaip išvengti maisto švaistymo“, kurį vedė, Mrs Valeria Sebastiani, mitybos ir maisto mokslo mokytoja. Išklausę seminarą, mokiniai kūrė daugiakalbę mokyklos lentą-plakatą apie tai, kaip sumažinti maisto švaistymą mokykloje ir namie.

Popietinis užsiėmimas buvo netradicinis. Mokiniai tarptautinėse komandose kūrė receptus iš maisto likučių, kuriam vadovavo  maisto gaminimo mokytojas Mr. De Rossi Andrea.

Mūsų kalbos, bendravimo, žinių bagažas nuolat pildėsi nauja informacija. Išvykoje į RESET Company – inovacijos biomasės technologijose Valymo kompanijoje, kuri specializuojasi–žiedinėje ekonomikoje ir atsinaujinančiuose šaltiniuose sužinojome, kad elektros energiją galime gauti ir iš riešutų kevalų, ir iš kankorėžių...

Projekto pabaigą vainikavo kelionė į Romą – Italijos sostinę, didžiausią miestą, esantį šalies centrinėje dalyje, prie Tibro upės. Tai nepaprastas miestas – muziejus. Didžiausią įspūdį paliko senovės Romos laikų statiniai: Koliziejus, Panteonas, nepakartojamas baroko stiliaus Trevi fontanas, na ir žinoma,  mažytė popiežiaus valstybė – Vatikanas, Šv. Petro Bazilikos didybė, su nenusakomo grožio puošybos elementais.

Lydimi nuostabiųjų itališkųjų pušų, praturtėję įspūdžiais, žiniomis apie gamtos išsaugojimo galimybes, leidomės namolio su  naujomis idėjomis tarsi ambasadoriai, kurie pasiruošę skleisti žinią apie aplinkos išsaugojimą, besirūpinantys aplinkos apsauga, prisidedantys prie bendruomenės gerovės.

Erasmusplus Cofunded

Paruošė Gražiškių gimnazijos biologijos mokytoja Janina Vasaitienė
Peržiūros: 126